Porzucanie zwierząt w wakacje. Jak mu zapobiegać?

utworzone przez kw. 8, 2020Blog

porzucanie zwierząt

Opieka nad zwierzakiem to wiele radości, ale również dużo obowiązków. Dla niektórych właścicieli psów i kotów posiadanie czworonoga staje się szczególnie uciążliwe przed okresami urlopowymi. W powszechnej opinii wakacje z pupilem są trudne w realizacji, a znajomi lub rodzina nie zawsze wyrażają chęci, aby zaopiekować się zwierzakiem. Z tego powodu wiele osób decyduje się na porzucenie dotychczasowego towarzysza codziennego życia. Czy można temu skutecznie zapobiegać?

Porzucanie zwierząt to dla nich stres

Coraz popularniejsze staje się nie tylko porzucanie zwierząt w odludnych miejscach, ale również tymczasowe pozostawienie zwierząt w schronisku. Wiele właścicieli zwierząt domowych traktuje schronisko jako tańszą alternatywę dla hoteli dla zwierząt. Jednak zostawienie pupila w takim miejscu nawet na krótki czas, powoduje u zwierzęcia taki sam stres, jak porzucenie go na stałe. Dlaczego tak się dzieje? Pies w schronisku zostaje zamknięty w boksie, często w otoczeniu innych psów. Warunki schronisk są dużo gorsze niż te oferowane w hotelach. Co więcej, z uwagi na ilość zwierząt, opiekunowie nie mogą zapewnić każdemu zwierzakowi indywidualnego podejścia. W efekcie pies lub kot czuje się porzucony.

Edukacja i hotele dla psów

Porzucaniu psów, również w schroniskach, mogą zapobiegać mikrochipy. Zachipowany pies rejestrowany jest w bazie, gdzie znajdują się również dane jego właściciela. W przypadku znalezienia czworonoga obowiązkiem schroniska jest odszukanie i powiadomienie opiekuna.

W zapobieganiu porzucaniu zwierząt ważna jest również edukacja. Coraz częściej znaleźć można hotele, w których wakacje spędzić można wraz z czworonożnym przyjacielem. Istnieje również możliwość przewożenie psów samolotami i autobusami. Jednak nie tylko otwartość usługodawców na zwierzęta jest istotna. Ważne jest również odpowiednie ułożenie pupila i przyzwyczajenie go do podróży. Polecaną opcją są specjalne hotele dla psów. Otoczone specjalistyczną opieką zwierzęta bez stresu mogą spędzić tam czas pod nieobecność właściciela.

Hotel dla psiakow